Lokma, Osmanlı Sarayı’ndan günümüze kalmış bir tatlıdır. Yunanlar ve Araplarda da yaygın olarak yapılan bu tatlı günümüzde İzmir Lokması olarak bilinir ve daha çok bu bölgede yaygındı. Fakat son zamanlarda ülkemizde farklı yapımları ile daha da yaygın olmaya başlamıştır. Doğal oalrak hayırseverler lokmacı fiyatlarını daha çok araştırmaya başlamıştır.

Saray’da yapılmaya başlanan bu tatlı daha sonrasında halk arasında yaygın hâle gelmiş ve günümüze kadar ulaşmıştı. Farklı yapım şekilleri bulunan lokma tatlısı, ortası delik yuvarlak ve küre şeklinde olabilmektedir. Ortası delik yuvarlak olan günümüzde İzmir’de yaygın olarak yapıldığı için İzmir lokması olarak bilinir. Küre şeklinde olan ise Saray’da bu şekilde yapıldığı için saray lokması olarak bilinir.

cenazede hayır lokması dağıtımı

Lokma Yapımı

Un, tuz, maya ve su ile yapılan lokma tatlısının ustasından ustasına farklı bir yapımı vardır. Kimi zaman su yerine süt kullanılır. Ölçüleri de farklı olur. Hamurun hazırlanması sırasındaki ölçüler, şerbetin hazırlanması sırasında kullanılan ölçüler lokmanın tadını belirleyen temel etkenlerdendir. Bunun yanında hijyen uygulamaları da bu konuda önemlidir. Kullanılan yağın tekrar kullanılması veya hamurun hazırlandığı alanın belirli aralıklarla temizlenmemesi hijyen kurallarına aykırı davranışlardır. Bu yüzden bu uygulamalar denetim kurumları tarafından onaylanmaz. Onaylanmayan firmalar gerekli sertifikalara da sahip olamaz.

Öncelikle ana dört malzeme gerekli ölçüler dahilinde karıştırılır ve hamur hazırlanır. Ardından isteğe göre hamura şekil verilir. Hamurun şekil almasının ardından hamur derin yağa atılır ve yaklaşık yedi dakika kızartılır. Kızaran hamurlar yağdan alınır ve şerbetlenir. Böylece lokmalar tüketilmeye hazır hâle gelir. Bu uygulamalar gerekli teçhizatlarla donanmış olan lokma dağıtım araçlarımızda halkın görebileceği şekilde yapılmaktadır. Bu araçlarda çalışan personellerimiz hijyen kuralları çerçevesinde önlük, bone ve eldiven ile çalışmaktadır. Firmamız hijyen kuralları için gerekli olan sertifikaların hepsine sahiptir. Araçlarımızda hazırlanan lokmalar porsiyonlar şeklinde hazırlanır. Plastik çatal ve tabak eşliğinde halka ikram edilir.

istanbul mobil lokma aracı

İstanbul Lokmacı Fiyatları

Geçmişten günümüze kadar korunmuş olan Türk adetlerinden biri olan hayır lokması dökmek günümüzde profesyonel firmalar ile yapılmaya başlanmıştır. Lokma dökme ve dağıtma işi sizin adınıza istediğiniz yerlerde yapılmaktadır. Günümüzde özellikle kalabalık şehirlerde bu firmalarla karşılaşabilirsiniz. Örneğin İstanbul’da lokmacı çok fazla sayıdadır. Kalabalık bölgelerde bu lokma araçlarından sıkça görebilirsiniz ve ücretsiz lokma dağıtımından yararlanarak siz de ağzınızı tatlandırabilirsiniz. Fakat hayır için lokma döktürmek istiyorsanız veya bir davet organizasyonunuz varsa ve lokma döktürmeyi düşünüyorsanız seçiminizi özenle yapmanızı öneririz. Hijyen kurallarına uygun olmayan veya ustasının eli lezzetli olmayan kuruluşlardan uzak durmalısınız. Çünkü hayır lokmaları insanların ağızlarını tatlandırmak ve onlardan hayır duası almak için yapılan bir iştir. Gerekli sertifikalara sahip firmamızın galeri bölümünü de inceleyerek referanslarımızı görebilirsiniz. Eğer isterseniz tesislerimize gelerek tadımlarınızı da yapabilir ve menülerimizi de inceleyerek bizimle iletişime geçebilirsiniz. İstanbul lokmacı fiyatları aramanızı sonlandırarak bizimle iletişime geçin.